Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - Last Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

Atrakcie / Fakultatívne výlety

Aká by to bola dovolenka na Cypre bez spoznania jeho atrakcii, či už po vlastnej osi, alebo cez fakultatívne výlety? A že je z čoho vyberať! More, hory a slnko máte všade, preto treba hľadať aj nejakú pridanú hodnotu, genius loci destinácie, kde budete môžno prvýkrat a možno naposledy v živote... Ale nie, Cyprus si určite zamilujete a radi sa naň budete vracať. Práve aj kvoli atrakciám, ktorých ponúka viac ako dosť.

Atrakcie - 10 tipov

1. Pozrite si miesto, kde sa zrodila, podľa legendy vystúpila na breh bohyňa Afrodite, skalné formácie Petra tou Romiou

2. Od starého kláštora Stavrovouni sa z vrcholku kopca (Krížová hora) otvárajú nádherné rozhľady na všetky strany

3. Cyperské múzeum v Nikózii sa môže pochváliť jedinečnými zbierkami antických pamiatok

4. Freska na strope jedného (Panagia tou Araka) zo slávnych cyperských kostolíkov je z roku 1192

5. Polostrov Akamas je jedným z posledných miest, kde sa na južnom Cypre stretnete s nedotknutou prírodou

6. Ak máte radi stredovek, v malom kostolíku Assinou z 12. storočia môžete obdivovať jedinečné byzantské fresky

7. V kláštore Agios Neofytos je zaujímavá jaskyňa pre pustovníkov, mimo kvalitných dobových nástenných malieb

8. Pristav v meste Keryneia (Girne) je jedným z najmalebnejší na ostrove, no aj impozantný hrad a múzeum lodí stojí za to

9. Antické mesto Kourion patrí medzi najvzácnejšie archeologické lokality na ostrove, má aj rímsky amfiteáter, chrám Apollona Hylátského

10. Medzi zrúcaninami antického mesta Salamis nájdete aj rímske cvičisko (palestra)

 Cyprus - Stavrovouni

Čo navštíviť?

Ak netúžime len po opaľovaní na plážach, ale chcete Cyprus skutočne spoznať, potom by ste ním mali putovať, ubytovať sa na niekoľkých rôznych miestach. Ak budete bývať v okrajových častiach ostrova, ako napríklad v Palu alebo v Agia Napa, oplatí sa na jeden či dva dni presťahovať bližšie k stredu ostrova, napríklad do Nikózia, Limassolu (Lemesos) alebo Larnaky. Ostrov sa dá "pracovne" rozdeliť na šesť oblastí, čo uľahčuje plánovanie výletov:

Nikózia (Lefkosia): Starobylé hlavné mesto, rozdelené na časť grécku a tureckú. Neďaleko ležia hrobky v Tamassos, kláštory Ayio Herakleidos a Macheras a kostol Assinou so slávnymi freskami.

Larnaka: Vo východnej časti ostrova sú hlavnou atrakciou pláže v Ayia Napa, ale stojí za to vydať sa na okružný výlet po mysu Greko. Na západe leží neďaleko mesta Larnaky mešita Hala Sultán Tekke, veľký byzantský kostol Panagia Angeloktistos, kláštor Stavrovouni a dedina Lefkara, kde sa vyrábajú kvalitné ručné suveníry.

Limassol (Lemesos): Väčšina hotelov v tomto kozmopolitnom prístavnom letovisku leží východne od mesta. V okolí sa nachádza niekoľko jedinečných historických pamiatok, napríklad starý prístav s unikátnym hradným múzeom, križiacky hrad Kolossi a malebné archeologické náleziská na mieste gréckeho mesta Kourion.

Pohorie Troodos: Ak vo vnútrozemí nehodláte prenocovať, potom je najvhodnejšou základňou pre návštevu pohoria Troodos mesto Limassol, odkiaľ sa ľahko dostanete do dedín Omodos, Pano Platres a Kakopetria a neďalekého kláštora Kykkos. Do hôr sa však môžete vypraviť aj z Pafu alebo Larnaky.

Pafos (Paphos): Toto staroveké hlavné mesto Cypru je dnes moderným letoviskom, kam turisti prichádzajú celoročne. Je dobrou základňou pre výlety k mnohým historickým pamiatkam v okolí, na pláže na severe, rovnako ako do dedín v pohorí Troodos. Možno sa odtiaľ tiež dobre dostať na krásny polostrov Akamas.

Severný Cyprus: Východiskovým bodom do tureckej časti ostrova je hraničný prechod v Nikózii. Kúsok za hranicu leží na východe pristav Famagusta a staroveké mesto Salamis a na severe Keryneia a nádherný hrad Agios Ilarion.

Výlet (ako by mohol vyzerať)

Pafos: Pafos predstavuje harmonické spojenie prírody a vzácnych historických pamiatok, je to mesto ktoré odporúčame navštíviť každému. Na tomto výlete prejdeme celé južné pobrežie ostrova, cez druhé najväčšie mesto Lemesos. Tu Vás prevedieme vinárskym závodom s ochutnávkou cyperských vín a brandy s možnosťou nákupu všetkých výrobkov. V Kourion - kedysi jeden z najmocnejších mestských štátov Cypru navštívime grécko-rímske divadlo, kde sa dodnes hrajú gréckej tragédie a Shakespearova drámu. Z Kourion pokračujeme do Pafos. Po príchode do dolnej časti mesta, si pozrieme katakomby Sv. Solomona a stĺp Apoštola Pavla pri kostole Sv. Kyriaki. Pafské mozaiky sú bezpochyby najkrajšími svojho druhu vo východnom stredomorí (od 80-tych rokov zaradené do zoznamu UNESCO), ktoré navštívime v archeologickom parku. Odporúčame prechádzku okolo rybárskeho prístavu k Pafskej pevnosti alebo obed v reštaurácii v prístave. Na spiatočnej ceste z Pafosu budeme obdivovať romantické miesto Petra Tou Romiou, kde sa podľa legendy zrodila z morskej peny Afrodita, grécka bohyňa lásky a krásy.

Cyprus

Troodos - Kykkos: Vydajte sa nami na návštevu klenotu Kypni na pohorie Troodos, ktorý tvorí asi jednu tretinu z rozlohy ostrova. Naša prvá zastávka bude vo vinohradníckej dedinke Lani, kde bude krátka prechádzka úzkymi uličkami, ochutnáte tu miestnu pálenku Zivania a dezertné červené vino Kommandaria. V dedinke vás k návšteve priláka výtvarná štúdia maliarov. Z dedinky potom pokračujeme do vyšších svahov Troodos, blízko najvyššej hory Olympos. Odtiaľ potom klesáme nižšie k najväčšiemu a najbohatšiemu kláštoru Kykkos, ten iste upúta vašu pozornosť. S prehliadkou kláštora je spojená i návšteva hrobky prvého prezidenta Cyperskej republiky, arcibiskupa Makária III. - miesto sa nazýva Throne. Obedovať bude možné v reštaurácii blízko kláštora. Cesta cez hornaté vnútrozemie nás potom dovedie späť.

Cyprus

Nikózia: Tento výlet Vás zavedie z pobrežia do vnútrozemia, do hlavného mesta Cypru, Lefkosia, ktoré bolo vybudované v miestach kde za starých čias existoval jeden z najväčších mestských štátov Ledra. Tu navštívime stredisko remeselnej výroby, katedrálu Sv Jana Evangelisty, Byzantské múzeum ikon a Archeologické múzeum (najbohatší kolekcia archeologických nálezov z Cypru od doby neolitu po byzantskej obdobia). Pôjdeme aj okolo stredovekých mestských hradieb postavených Benátčanmi, pozrieme si Famagustské brány, "Sochy Slobody" a arcibiskupský palác. V centre hlavného mesta bude voľný čas na nákupy, prechádzku a občerstvenie.

Cyprus

Iné exkurzie, alebo ešte treba vidieť - zaziť

  • Okružná cesta ostrovom
  • Jeep Safari / Vodné Safari / Výlet loďou / Podmorský výlet
  • Vodný Park - Paphos Aphrodite Waterpark, Fassouri Watermania Water Park, WaterWorld Themed Waterpark
  • Taverna / Cyperský večer
  • Rybolov
  • Scuba Diving
  • Plavba (2-3 dňová) výletnou loďou (Egypt, Rhodos, Libanom atď.)

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com