Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - First Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

Doprava

K vstupu na územie Cyperskej republiky slúžia dve medzinárodné letiská v Larnake a Pafos a prístavy v Limassole a Larnake. Turisti sa na prechodoch z južnej do severnej časti môžu preukazovať iba národným občianskym preukazom. Doteraz Severocyperská strana vyžadovala vyplnenie žiadosti o "víza", na základe ktorej vystavila príslušný dokument (špeciálne listina udeľovaná mimo cestovný doklad).

Cyprus

Cestovanie lietadlom

Väčšina stredoeurópskych rekreantov doletí na Cyprus lietadlom za tri - štyri hodiny. Pravidelné linkové spojenie je len s Lárnakou, charterové aj s Pafosom. Z ČR (a SR) je najlepšie využiť liniek ČSA alebo nízkonákladovej leteckej spoločnosti SmartWings. Doba letu z Prahy (Bratislavy) sa pohybuje okolo 4 hodín. Letecké spojenie s tureckou časti ostrova je možné len z pevninského Turecka. V prípade, že cestujete z pevninského Turecka do gréckej časti ostrova, musíte letieť cez Atény. Práva cestujúcich v leteckej doprave jasne a zrozumiteľne uvádza materiál Európskej komisie pre energetiku a dopravu.

Cestovanie vlakom

Na ostrove Cyprus dnes vlaková doprava neexistuje. Posledný vlak bol vypravený koncom roka 1951. Dodnes na niektorých miestach ostrova nájdete pozostatky železnice, kúsok od Famagusty stále stojí železničný tunel.

Cyprus

Cestovanie autom

Najlepší spôsob dopravy po ostrove je autom alebo motocyklom. Automobil si bez problému požičiate v niektorej z miestnych požičovní áut. Autá sú väčšinou v dobrom stave. K požičanie auta budete potrebovať platný vodičský preukaz alebo medzinárodnej povolenia pre riadení vozidla. Ak si chcete prenajať motocykel, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. Vodič aj spolujazdec musia mať vždy helmu, vek spolujazdca musí presahovať 12 rokov, je zakázané jazdiť na závodných motorkách v turistických oblastiach a v Nikózia medzi 20:00 a 6:00 hod.. Čerpacích staníc je všade dosť, ale v nedeľu môže byť na odľahlejších miestach zatvorené. Medzi veľkými mestami na ostrove existuje diaľničná sieť vo veľmi slušnom technickom stave, poplatky za používanie diaľnic sa nevyberajú. Na ostrove Cyprus sa jazdí vľavo. Cestné ukazovatele sú dvojjazyčné, grécke a anglické, na severe ostrova sú v turečtine. Vzdialenosti sú označené v kilometroch. Sú umiestnené na ľavej strane vozovky. Najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici je 100 km / hod., mimo obce 60 km / hod. a v obci 50 km / hod.. Vodič musí byť starší 21 rokov, pre motocykel staršie 18 rokov. Telefonovanie za jazdy a riadenie po požití alkoholu je prísne zakázané. Parkovať sa nesmie v miestach vymedzených žltými plnými čiarami. Povinné je používanie ochranných pásov. Deti do 5 rokov nesmú sedieť vedľa vodiča.

cestovne poistenie

Cestovanie autobusom

Na Cypre jazdia diaľkové, zastávkové (dedinské) a mestské autobusy. Všetky dôležité mestá sú spojené diaľkovými autobusmi, ktoré jazdia každý deň okrem nedele. Dediny sú spojené s najbližšími mestami zastávkovými autobusmi, ktoré jazdia raz alebo dvakrát za deň. Mestské autobusy jazdia v turistických centrách takmer nepretržite po celý deň až do polnoci, hlavne v letnom období.

Verejná hromadná doprava

Sieť linkových autobusov nie je veľmi hustá, preto ju turisti na dovolenke využívajú zriedka, ideálnym medzimestským dopravným prostriedkom sú servisné taxíky, objednávajú sa telefonicky. K zákazníkovi dorazia najneskôr do 20 minút. Ceny sú pevné, len mierne prevyšujú tie z linkových autobusov. Zberné taxíky chodia iba do 17. hodiny. Prehľad spojení verejnej dopravy je k dispozícii v kanceláriách CTO.

Cyprus

Lode a trajekty

Z Limassolu funguje lodné spojenie s pevninou. Dostanete sa odtiaľ do Grécka, na grécke ostrovy a do Egypta. Z Larnaky funguje spojenie s Libanonom a Izraelom. Cena lodného lístka sa odvíja od dátumu a spôsobu plavby. Najlacnejšie je palubný lodný lístok uprostred týždňa. Čas, ktorý trvá doprava loďou, vyvažujú zážitky z plavby.

Prenájom automobilu

Kto má 21 rokov a národný vodičský preukaz, môže si na letisku, vo všetkých mestách, ale najmä v turistických oblastiach prenajať auto. V čase hlavných prázdnin sa dáva prednosť prenájmu na týždeň. Všetky autá z požičovne majú červenú štátnu poznávaciu značku.

Prenájom bicyklov

Jazda na bicykloch je vhodným spôsobom poznanie celého ostrova. Na Cyprus si môžete priviesť svoj vlastný bicykel alebo si ho prenajať v miestnej požičovni. Po celom ostrove tiež nájdete cyklistické trate. Ich dĺžka sa pohybuje od 2,5 km do 20 km.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com