Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - Last Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

História / Dejiny

Cyprus

Dovolenka na Cypre je určite aj o poznávaní. Ostrov má bohatú históriu. Prvá zmienka o ostrove Cyprus pochádza už zo starovekých bájí. Podľa legendy sa na ostrove Cyprus zrodila z morskej peny grécka bohyňa lásky a krásy Afrodita. Vďaka svojej strategickej polohe hral Cyprus dôležitú úlohu v histórii stredomorských civilizácií. Od staroveku bol postupné súčasťou niekoľkých ríšu (Asýrie, Egypta, Ríma, Byzancie, Arabské ríše). Názov ostrova Cyprus pochádza z gréckeho slova Kypros (meď). Už v 3. tisícročí pred n. l. boli na Cypre objavená bohaté náleziská medenej rudy, ktorá zásobovala celé východné Stredomorie. Do dejín krajiny zasiahli v 12. storočí aj križiaci. V rokoch 1191 - 1489 na Cypre existovalo Cyperské kráľovstvo založené anglickým kráľom Richardom I. pri tretej križiackej výprave. Po páde ostatných križiackych dŕžav na Blízkom východe bol Cyprus v 15. storočí predaný Benátkam a v roku 1571 dobyli ostrov Turci a Cyprus sa tak stal súčasťou Osmanskej ríše. Od začiatku 19. storočia začal medzi obyvateľstvom ostrova postupne narastať grécky nacionalizmus a túžba spojiť ostrov s Gréckom.

Cyprus

Vďaka upadajúcemu vplyvu Osmanskej ríše sa Cyprus ocitol v roku 1878 pod britskou okupáciou. Roku 1960 bola po dohode medzi Veľkou Britániou, Gréckom, Tureckom, cyperskými Grékmi a Turkami vyhlásená nezávislosť ostrova, ktorá však nemala dlhé trvanie. Už v roku 1963 totiž vypukla občianska vojna medzi Grékmi a Turkami. Situácia sa na krátku dobu upokojila po príchode síl OSN, ale v roku 1974 došlo k invázii tureckej armády. Turecko obsadilo severnú časť ostrova a mesta Kyrénia, Famagusta a Nikózia. O svoj domov vtedy prišlo na 200 tisíc cyperských Grékov a do ich domovov sa nasťahovali presťahovalci z pevninského Turecka. V tureckej časti ostrova bola potom roku 1985 vyhlásená Severocyperská turecká republika, ktorú ale nikto okrem Turecka neuznal.

Cyprus

V roku 2004 prebehlo referendum o zjednotení ostrova, ktoré by umožnilo vytvorenie zjednotenej Cyperskej republiky a následne aj jej vstup do EÚ. Pre zjednotenie hlasovalo 65% obyvateľov severnej tureckej časti ostrova, avšak proti sa postavilo 76% obyvateľov gréckej časti Cypru. Ostrov je tak dodnes rozdelený na dva štáty a iba grécka časť Cypru sa v roku 2004 stala členom EÚ. Hraničná čiara, tzv. Green Line, prechádza naprieč celým ostrovom v dĺžke 180 km a strážia ju ozbrojení príslušníci grécko-cyperskej Národnej gardy, vojaci turecko-cyperskej a tureckej armády a príslušníčke jednotiek OSN.

Historické medzníky

7000 - 6000  pred n. l.
Prvé stopy osídlenia, napríklad Chirokitía. Neolitická kultúra pred n. l. (mladšia kamenná doba), nie je známe, že by sa používal kov.
3000 - 2000  pred n. l.
Raná bronzová doba. So začiatkom ťažby medi vstupuje Cyprus pred n. l. do vtedajšieho svetového obchodu a získava medzinárodný vplyv.
1000  pred n. l.
Cyprus je rozdelený na deväť mestských kráľovstiev. O nadvládu pred n. l. na ostrove súperia Asýrčania, Egypťania i Peržania.
294 pred n. l.
Po rozpade ríše Alexandra Veľkého sa Cyprus dostáva pod nadvládu pred n. l. Ptolemaiovcov, ktorí ho spravujú z Alexandrie. Je to koniec jeho mestských kráľovstiev. Správnym centrom sa stáva Pafos.
58 pred n. l.
Cyprus sa mení na provinciu rímskej ríše.
45 n. l.
Po Cypre cestuje apoštol Pavol a zakladá prvé kresťanské obce.
431
Efezský koncil potvrdzuje autokefáliu (nezávislosť) Cyperskej cirkvi.

649-964
Arabské nájazdy plienili a ničili antické miesta i rané kresťanské stavby.
964
Cyprus sa znovu dostáva pod byzantskú nadvládu.
1184
Vlády nad ostrovom sa zmocňuje Izák Komnenos.
1191
V tretej križiackej výprave dobýva Cyprus Richard Levie srdce. Dostáva ho Rád templárov, budujú sa križiacke pevnosti.
1192
Vládu na ostrove získava Guy de Lusignan. Ostrov zostal takmer 300 rokov pod nadvládou franských kráľov. Stavajú sa gotické katedrály.
1291-1310
Cyprus bol sídlom Rádu johanitov, ktorý r. 1310 prechádza na Rhodos.
1489
Po smrti posledného lusignanovského kráľa sa dostáva Cyprus do benátskych rúk (jeho manželka Caterina Cornarová pochádzala z Benátok).
1570
Ostrov dobyli Turci, ktorých viedol Lala Mustafa Pasha. Nastupuje islam, obyvateľstvo trpí pod daňovým bremenom Osmanskej ríše.

1878
Správu preberá Veľká Británia, spočiatku s každoročnou platbou dane Turecku. Na ostrove sa výrazne zlepšuje infraštruktúra.
1955
Zväz Cyperských bojovníkov za slobodu (EOKA) začína ozbrojený boj proti britskej koloniálnej moci. Arcibiskupa Makaria III. síce Briti vyhostili na Seychelly, kde strávil rok, napriek tomu zostal jedným z vedúcich Cyperských bojovníkov za právo na sebaurčenie.
1959
Cyprus získava nezávislosť. Po uzavretí londýnskej dohody sa stal prvým prezidentom novej republiky Makarios.
1963-1964
Medzi gréckymi a tureckými Cyperčanmi prepukajú spory, ktoré sa menia na občiansku vojnu. Nastupujú mierové jednotky OSN.
15.7.1974
Vojenská diktatúra v Grécku (chcela Cyprus anektovať) iniciovala atentát na Makaria, ktorý sa sťahuje do exilu.
20.7.1974
Ankara vysiela jednotky na pomoc tureckým Cyperčanom. Vojaci obsadili viac než tretinu ostrova a zostali aj potom, keď Makarios opäť prevzal úrad.

1983
Rauf Denktas, ľudový vodca cyperských Turkov, proklamuje na obsadenom severe ostrova Severocyperskú tureckú republiku, za samostatný štát ju však uznalo iba Turecko.
1993
Prezidentské voľby Cyperskej republiky vyhral Glafkos Kleridis, okrem iného i vďaka sľubu zmierniť cyperský konflikt.
2003
Cyprus sa pripravuje na vstup do EÚ. Pod taktovkou OSN prebiehajú rokovania o ďalšej budúcnosti rozdeleného ostrova.
2004
Cyprus vstupuje do EÚ.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com