Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - First Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

Počasie / Podnebie

Podnebie

Počasie na Cypre sa pýši počas roka slnečnou oblohou a nízkou vlhkosťou. Ostrov sa vďaka svojej polohe vyznačuje subtropickou klímou. Slnečných dní je 340 (na pobreží). V júni a v júli je na Cypre slnečno denne takmer 13 hodín. Tieto mesiace predstavujú vrchol turistickej sezóny. Najnižší počet slnečných hodín je typický pre december, január a február, avšak zimné slnko býva príjemné a hrejivé. Cyprus môžeme odporúčať ako výhodný na dovolenku po celý rok. V júli a auguste miernia vánky od mora teplotu na pobreží (32 °C), napriek tomu teplomer v Nikózii dosahuje teploty 38 °C. Za najteplejšie sa považujú mesiace júl a august s priemernými dennými teplotami 37 °C.

Cyprus WEATHER

Pohorie Troodos je o dačo chladnejšie a sviežejšie, aj preto obyvatelia hlavného mesta počas horúcich letných dní rýchlo idú na pobreží alebo do oblasti Troodos. Pomerne chladno a daždivo je tu len v januári a februári. Teploty pod bodom mrazu sa vyskytujú iba vo vyšších polohách v pohorí Troodos, ktoré je v zime pokryté snehom. V období medzi októbrom a februárom sa objavuje dážď, ale stále je veľmi slnečno a more zostáva teplé na kúpanie. Pokiaľ ide o zrážky, tak najmenej zrážok spadne v mesiacoch júl a august, najviac počas novembra až februára. V lete sú búrky zriedkavé. V horských oblastiach však v porovnaní s prímorskými oblasťami môže byť oblačnosť vyššia a dážď častejší.

Cyprus počasie Máj Jún Júl August September
Priemerná denná teplota °C 26,2 30,7 33 33,2 31,2
Priemerná nočná teplota °C 14 18 21 21 18
Počet slnečných hodín 11 13 13 12 11
Počet daždivých dní 3 1 0 0 1
Priem. teplota vody °C 19 21,8 24,1 25,4 25,8

Kedy na Cyprus

Cyprus je celoročným turistickým cieľom, takže k návšteve ostrova sa hodí ktorákoľvek ročná doba. Hlavná sezóna trvá od apríla do októbra a vrcholí v júli a auguste, kedy teplota vzduchu a vody dosahuje najvyšších hodnôt. V lete tu môžu teploty dosahovať 40 °C. Mnoho návštevníkov preto prichádza na ostrov mimo vrcholu sezóny. Preto, ak by ste si radi užili mierneho teplého podnebia, ale chcete sa vyhnúť davom, naplánujte si dovolenku na Cypre mimo sezóny. V apríli, máji a októbri je more už dostatočne teplé na kúpanie, ale na plážach je pomerne prázdno. Na Cypre je najkrajším obdobím jar. Úbočia kopcov začína pokrývať zeleň a lúky zase koberce pestrofarebných kvetín. V horách je ešte možno lyžovať. Na jar je Cyprus ideálnym miestom k pešej turistike a k jazde na bicykli a na koni. Leto je najslnečnejším a najteplejším obdobím roka. Po letných horúčavách prichádza chladnejšie jesenné počasie. Zimy bývajú na Cypre mierne a dni zvyčajne slnečné. V zime (od decembra do februára) je síce voda príliš studená, ale pláže lákajú k prechádzkam. V zime aj občas zaprší, avšak sneh sa objavuje výlučnej vo vyšších polohách pohoria Troodos, kde si teda môžete dokonca zalyžovať.

Oblečenie

V lete sa obliekajte do voľného bavlneného odevu (syntetické materiály sú v miestnom podnebí nepohodlné). Noci môžu byť aj v lete, hoci výnimočne, chladné, preto si určite pribaľte aj sveter. V zimných mesiacoch (koniec novembra až marec) budete potrebovať plášť do dažďa alebo ľahký zimný kabát, teplý sveter alebo sako a vhodné bude aj teplé vlnené oblečenie.

Na plážach je štýl hore bez väčšinou tolerovaný, ale nudizmus na verejnosti je neprijateľný. Vezmite si tiež prehoz na oblečenie do plážového baru - nielen zo slušnosti, ale aj kvôli chladnému vetru.

Neformálnosť je všeobecným pravidlom, ale v rade hotelov a reštaurácií ľudia využívajú večerné oblečenie. Mali by ste si vziať aj niečo iné než jeansy a športové oblečenie: atraktívne šaty a sukňu alebo nohavice pre ženy, sako a kravatu pre mužov. Pre návštevu ortodoxných kostolov a kláštorov je pre ženy vhodná sukňa s dĺžkou ku kolenám; muži by mali mať dlhé nohavice a košeľu.

V lete panujú na Cypre jedny z najvyšších teplôt v Európe, takže od začiatku apríla do konca októbra sa na slniečku veľmi ľahko spálite. Na žeravé slnko sú obzvlášť citlivé malé deti. Cez poludnie, keď slnko najviac páli, sa priamemu slnku radšej vyhýbajte. Opáliť, až spáliť, Vás môže aj pod slnečníkom, v tieni. Chráňte sa pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a opaľovacím krémom s vysokým UV faktorom. Cez deň so sebou noste balenú vodu a veľa pite, aby ste neboli dehydrovaní.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com