Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - Last Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

Potápanie a šnorchlovanie

Potápanie na Cypre je jedinečný zážitok. Pobrežie Stredozemného mora okolo Cypru je ideálnym miestom vyskúšať si, či praktizovať potápanie, alebo aspoň šnorchlovanie. V prímorských mestách, destináciach ostrova je dostatok skúsených, v tomto odvetví športu, vycvičených inštruktorov hovoriacich viacerými jazykmi. Samozrejme, špičkovo vybavené potápačské centrá, školy potápania, celoročne poskytujúce medzinárodne akreditované kurzy potápania, ktoré ocení ako začiatočník, tak profesionál. Ak nemáte vlastné vybavenie, radi vám všetko potrebné zapožičajú. Každý návštevník ostrova, záujemca o podmorský svet, alebo dovolenkové dobrodružstvo (adrenalínový šport), by mal preto využiť viac ako priaznivé podmienky pre potápanie sa a vykonať minimálne jeden ponor. Chce to len dobré zdravie a najmä odvahu ponoriť sa do hlbín... Dovolenka na Cypre, to je celkom určite, mimo iného, plávanie, šnorchlovanie, potápanie rekreačné či profesionálne.

Na Cypre je niekoľko veľmi dobrých potápačských lokalít. Každá z nich má odlišné vlastnosti, svoju kvalitu. Tu je zoznam a krátky popis najatraktívnejších z nich:

Vrak Zenobia

Tento 170 metrov dlhý švédsky trajekt prevážal nová nákladné autá a potopil sa (bez strát na životoch) v blízkosti Larnaky v roku 1980 na svojej prvej plavbe. Teraz spočíva na morskom dne v hĺbke 43 metrov. Je pokladaný za najlepšiu potápačskú lokalitu v Stredomorí a podľa mnohých aj jednu z najlepších na svete. Vrak ponúka dobré potápačské možnosti pre všetky úrovne. Uvidíte tu viac ako stovku úplne neporušených nákladných vozov. Okolo sa to hemží morskými živočíchmi, vrátane kaníc, tuniakov, úhora morského a barakúd. Skúsenejší potápači môžu zostúpiť do väčších hĺbok a prebádať ďalšie zaujímavé časti vnútra plavidla, napríklad strojovňu.

Cyprus / Potápanie a šnorchlovanie / Vrak Zenobia

Vrak Vera K

Časť kostry libanonskej nákladnej lode, ktorá sa potopila za 2. svetovej vojny, leží iba 8 metrov pod vodou v blízkosti Moulia Rocks, hneď pri pláži Geroskipou Beach. Vrak, ktorý obklopujú ulity a amfory, priťahuje húfy rýb. Predstavuje skvelé miesto pre potápačov-začiatočníkov.

St. George's Island

Ostrov sa vynára kúsok od brehu, z hĺbky 8 metrov pri severozápadnom pobreží, vnútri akamaskej morskej rezervácie. Svahy tohto skalnatého ostrovčeka oplývajú morskými živočíchmi vrátane kaníc a murén. Ponoriť sa dá do hĺbky 35 metrov a preskúmať podmorské jaskyne. Pretože je St. George's chránený pred západnými vetrami, predstavuje vhodnú alternatívu, keď sa pri západnom pobreží nedá potápať kvôli prílivu alebo zlej viditeľnosti.

Mismaloya Reef

Útes Mismaloya vyhľadávajú kŕdle okúňovitých a pražmovitých rýb, ale aj veľké oceánske ryby. Patrí k vzdialenejším potápačským lokalitám u Pafu - plavba sem trvá dlhšie a je vhodná skôr pre skúsenejších potápačov a pre tých, ktorým nevadí dlhší pobyt na mori.

Jubilee Shoals

Tieto plytčiny (pre skúsených potápačov), vzdialené približne 35 km od pobrežia u Pafu, predstavujú skvelé miesto na pozorovanie veľkých pelagických rýb, ako sú tuniaky a morské šťuky, ale aj chobotnice, murény. Lokalitu tvorí obrovský podmorský útes s jaskyňami a tunelom. Nájdete tu aj zrázy hĺbky 20 metrov do 60 metrov, Podobne ako Mismaloya sa i toto miesto nachádza ďalej od pobrežia než ostatné potápačské lokality Ponúka ale jedinečné zážitky, pokiaľ však máte potrebné skúsenosti.

Cyprus / Potápanie a šnorchlovanie / Jubilee Shoals

Vrak Ektimonu

Vynikajúce miesto na potápanie pre začiatočníkov leží v hĺbke iba šiestich metrov. Samotný Ektimon, grécka nákladná loď, ktoré klesla ku dnu v roku 1971, sa už takmer rozpadla, avšak jej lodné šróby / skrutky môžete vidieť dodnes.

Vrak Achilleas

Stroskotanie Achillea, ktorý roku 1975 explodoval neďaleko pobrežia a potopil sa do jedenásťmetrovej hĺbky, je obostreté tajomstvom. Vrak tvoria tri rozlomené časti spočívajúce v rôznych hĺbkach. Zapĺňajú ich kŕdle menších striebristých morských rybiek, čas od času sa pri vraku objavia kanice alebo muréna.

cestovne poistenie

Amforová jaskyne

Ide o potápanie do fascinujúcich jaskyní u pobrežia. Hlinená dvojuchá nádoba na víno v jednej nich podľa archeológov naznačuje, že sa jaskyne kedysi nachádzali nad hladinou a v priebehu storočí boli vplyvom seizmických otrasov postupne zaplavované. Môžete v nich nájsť krásne koraly. Maximálny zostup je do hĺbky 10 metrov.

Wall Street

V tejto lokalite sa môžete potápať do dlhého, úzkeho prielomu s veľkým množstvom morských húb, sasaniek, laločníkov a množstvom drobných morských živočíchov v hĺbke 25 až 30 metrov. Hoci je to pomerne jednoduchý ponor a lokalita sa hodí pre začiatočníkov, aj tak ponúka ďalšie úchvatné poznanie podmorského života okolo Cypru.

Cyprus / Potápanie a šnorchlovanie / SCUBA

Petra Gialias

Túto plytkú vodnú plochu obklopujú obrovské balvany pri pobreží. Morské dno okolo týchto skalísk priťahuje húfy menších rýb a občas sem zablúdi aj chobotnica alebo väčšia ryba, ako trebárs kanica či barakuda.

Potápanie, šnorchlovanie či plávanie je krásny šport a spolu s kvalitnou výbavou si ho skutočne užijete!

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com