Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - Last Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

Severný Cyprus

Severocyperská turecká republika

Severocyperská turecká republika

Hlavné mesto: Severná Nikózia / North Nicosia / Kuzey

Rozloha: 3 355 km²

Dátum založenia: 15. novembra 1983

Smerové telefónne číslo: +90

Populácia: 313 626 (2014)

Mena: Turecká líra

Severocyperská turecká republika je de facto nezávislý štát ležiaci na severnej časti ostrova Cyprus. Za samostatný štát uznalo severný Cyprus iba Turecko. Grécki Cyperčania ho považujú za časť Cypru obsadenú (v roku 1974) Tureckom. Severné územie (37% ostrova) je najkrajšou časťou Cypru. Sú tu jedny z najlepších pláží, jedny z najzaujímavejších historických lokalít a dve z kedysi najkrajších miest ostrova. Severný Cyprus, to nie sú len kilometre krásnych pláží a priezračne čisté vody Stredozemného mora, ale i malebné horské dedinky, osamelé kláštory, križiacke hrady, rímske mozaiky a impozantné chrámové komplexy s veľkou históriou. Nachádzajú sa tu oku lahodiace olivové háje popretkávané eukalyptovníkmi a citrusovníkmi, 32 druhov voľne rastúcich orchideí, miesta, kde sa aj dnes liahnu obrovské korytnačky a cválajú divé somáriky, ako i všadeprítomný zvuk cikád. Rozdelenie ostrova na dve časti a následná politická izolácia severnej časti viedla k tomu, že sa krajina uchránila pred náporom masovej turistiky, čo oceníte na zlatistých plážach vo Famaguste. Severný Cyprus môžete pokojne spoznať počas jediného dňa, kedy sa dá dostať na všetky hlavné miesta. Určite sa ale vyplatí neponáhľať. Ideálne je vyhradiť si na pamätihodnosti tejto časti ostrova dva dni, ktoré vám budú stačiť aj k návšteve severnej Nikózia. Turisticky najobľúbenejšie oblasti na Severnom Cypre sú Nicosia (Lefkos), Famagusta, Kyrenia (Girne) a polostrov Karpaz.

Severná Nikózia

Severná časť mesta Nikózia je v porovnaní s  južnej šou časťou tichšia a relatívne chudobnejšia. Rovnako ako vo väčšine severnej časti ostrova sa tu turistika od roku 1974 v podstate nerozvíjala, hoci posledné desaťročie už badať obrat v tomto smere. Pamiatky môžete prejsť v priebehu niekoľkých hodín ako súčasť denného výletu do ďalších miest v severnom Cypre. Od hraničného prechodu sa vydajte po ulici Sarayonu Sokagi k námestiu Ataturk Meydani, ktoré tvoria stred tureckej Nikózia. V strede námestia stoji žulový stĺp, ktorý pravdepodobne doviezli zo Salamis Benátčania.

Z námestia pokračujte po ulici Girne Caddesi k Mevlevi Tekke (otvorené v lete denne 9.00-17.00 hod., v zime denne 9.00-13.00 hod. a 14.00-16.45 hod., platí sa vstupné). Kedysi to býval kláštor obývaný sektou dervišov, postavenou v roku 1925 mimo zákon. Teraz je v tomto komplexe budov zo 17. storočia umiestnené etnografické múzeum. V ňom môžete zhliadnuť expozíciu venovanú zvláštnym tancom tejto sekty aj so statickými figurínami. Hlavným exponátom je ale samotná budova. Nenechajte si ujsť postrannú miestnosť s hrobkami 16 tureckých šejkov, ktoré sú prikryté jasne zelenými tkaninami.

Z námestia Ataturk vedie ulica Asma Alti Sokagi k niekoľkým starým tureckým krčmám (han) s malebnými dvormi a verandami: Kumarcilar Hani (otvorené od pondelka do piatku) a Buyuk Han (pre verejnosť uzavretá). V 18. storočí ich Turci postavili ako hospice pre návštevy zo zahraničia. Jedná sa o vzácne ukážky týchto budov na Cypre.

Východným smerom leží dominanta mesta - mešita Selimiye so svojimi minaretmi a vzdušnými gotickými oblúkmi (otvorené denne od svitania do súmraku, vstupné dobrovoľné). Predtým bývala veľkou katedrálou svätej Sofie, ktorej stavba bola začatá v roku 1209 a dokončená v 14. storočí. Tu boli Lusignania korunovaní cyperskými kráľmi a tiež sa tu krstilo - kým Turci, po svojom víťazstve v roku 1570, neprestavali chrám na mešitu.

Bedestan čiže staré kryté trhovisko sa nachádza blízko mešity. Pochádza z 12. až 14. storočia, kedy tu stál kostol sv. Mikuláša. Turci z kostola urobili krytú tržnicu, ktorá sa však už dnes nepoužíva. Môžete však stále obdivovať gotické dvere. V budove je dnes múzeum stredovekých náhrobkov, ale otváracia doba je nepredvídateľná.

V blízkosti katedrály je situovaná Sultánova knižnica (otvorené od pondelka do soboty 9.00-16.00 hod.), v ktorej sú uložené významné knihy v turečtine, arabčine a perzštine.

Horské hrady

Krajina severne od Nikózia sa dvíha k pohoriu Keryneia, ktoré britský spisovateľ Lawrence Durrell opísal vo svojej knihe Horké citróny nasledovne: "Jedná sa o horské pásmo ako vystrihnuté z nejakého gotického románu, pretože je lemované križiackymi hradmi, týčiacimi sa na rozoklaných vrcholkoch hôr, odkiaľ má človek nad cestami, tiahnucimi sa v sedlách medzi horami, dokonalý prehľad." Durrell tu žil v rokoch 1953 až 1956. Najzaujímavejšia hora sa volá Pentadaktylos - Päť prstov.

Hrady sú dnes vznešenými zrúcaninami, ktoré nepadli za obeť nepriateľskému bombardovaniu (ako by sa mohlo zdať), ale je za tým zanedbaná "údržba" zo strany Benátčanov. Najmalebnejší je hrad Agios Ilarion (otvorený v lete denne 9.00-17.00 hod., v zime denne 9.00-13.00 hod. a 14.00-16.45 hod., platí sa vstupné), ktorý sa týči v nadmorskej výške 670 metrov na vrcholku hory a je obohnaný trojakými hradbami. Aby ste zdolali všetky troje hradby, musíte byť pripravení na namáhavé stúpanie do pomerne prudkého kopca. Hrad bol postavený okolo kostola a kláštora z desiateho storočia, vzniknutého na počesť svätého pustovníka Hilariona, ktorý sem utiekol v čase, keď Arabi vstúpili do Sýrie. Pôvodne byzantská stavba bola opevnená a rozšírená Lusignanami a stala sa ich letným sídlom.

Výhľady z hradu sú jedinečné. Priamo pod vami leží pristav Keryneia a za jasného počasia možno uvidieť aj vrcholky hôr v 100 km vzdialenom južnom Turecku.

Ďalším dramatickým hradom je Voufaventon na východe. Je najvyššie položenou pevnosťou na ostrove (954 m) a často býva zahalený v hmle. Terén je tak príkry, že hrad nepotreboval žiadne rozsiahle opevnenie.

Fakultatívne výlety / možnosti - Za poznaním, oddychom a zábavou v ponukách cestovných kancelárií

NIKÓSIA. Užite si celodenný výlet a navštívte hlavné a najväčšie mesto ostrova Cypru a taktiež jediné rozdelené hlavné mesto na svete. Zavedieme vás z pobrežia do vnútrozemia po úzkych uličkách obdivujúc miešajúce sa kultúry so svojim starovekým kúzlom. Zoznámite sa s hlavným mestom Cypru - Nikóziou, po grécky Lefosiou. Môžete sa tešiť na starobylé hradby mesta, známy Kakawansaray (Büyük Han), katedrálu sv. Sofie, teraz mešitu Selimiye a veľký krytý bazár (Bandabuliya). Cena výletu: 42 € / os.

FAMAGUSTA. Celodenný výlet ponúka záujemcom prehliadku mesta s bohatou históriou. Neďaleko Famagusty sa nachádzajú ruiny starovekého antického mesta Salamis, ktoré sú dlhodobým svedkom rôznych historických udalostí. Nasledujúcou zastávkou bude kláštor St. Barnabáš, kde uvidíte bohaté archeologické múzeum a kaplnku, postavené nad hrobom apoštola Barnabáša. V samotnom centre mesta je možné navštíviť množstvo pamiatok. Cena výletu je: 45 € / os.

DEŇ OCHUTNÁVOK. Užite si návštevu tradičných cyperských dediniek, v ktorých ochutnáte ich typické jedlá - syry, chlieb, káva, čaj, olivový olej a podobne. Cena výletu je: 40 € / os.

KARPAZ. Vychutnajte si celodenný dobrodružný výlet na svetoznámy a dosiaľ málo turistami prebádaný polostrov Karpaz, raj s krásnymi plážami. Vďaka flóre a faune je región chránenou prírodnou rezerváciou bez akejkoľvek priemyselnej výroby. Vidieť môžete úžasné scenérie, dokonca aj divokých oslíkov „HECTOR" popri ceste. Počas dňa navštívite aj prístav Bogozi, nahliadnete do výroby olivového oleja a kláštor sv. Andreja, pútnické miesto gréckych Cyperčanov. Na záver určite oceníte kúpanie na krásnej pláži „Golden Beach". Cena výletu je: 59 € / os.

GIRNE. Užite si poldenný výlet, počas ktorého budete mať možnosť navštíviť zrúcaninu hradu sv. Hilariona, o ktorom sa hovorí, že bol pre Walta Disneyho inšpiráciou vytvorenia hradu v rozprávke o Šípkovej Ruženke. Vychutnajte si dych vyrážajúci pohľad na prekrásne pobrežie a ponorte sa do čias križiackych výprav. Táto prehliadka je ukončená návštevou opátstva Bellapais, ktoré je považované za majstrovské dielo gotickej architektúry a kde Lawrence Durrell napísal svoju slávnu knihu „Bitter Lemon". Cena výletu je: 22 € / os.

TURECKÝ HAMMAM. Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť očistiť telo i myseľ prekrvením vašej pokožky a naštartovaním lymfatického systému. Po tejto typickej penovej masáži sa budete cítiť ako znovuzrodení. Cena výletu je: 25 € / os

CYPERSKÝ VEČER. Zabavte sa s nami a zažite pravú atmosféru cyperského večera v tradičnej reštaurácii, kde si vychutnáte typické reštauračné stravovanie s rôznymi predjedlami, po ktorých bude nasledovať hlavné jedlo. Počas večera bude hrať typická živá cyrerská hudba a ako vrchol večera vystúpi brušná tanečnica. Cena výletu je: 42 € / os.

Ako sa dostať z Cyperskej republiky do Severocyperskej tureckej republiky?

Jediným pre turistov možným hraničným priechodom z Cyperskej republiky do severného Cypru je checkpoint v Nikózii pri hoteli Ledra Paláce (Leof. Markou Drakou, západné staré mesto). Povolený je len jednodenný výlet, ktorý možno zopakovať nanajvýš raz. Podľa aktuálnej politickej situácie sa môže prekročenie hranice i zamietnuť. V čase od 8. do 13. hodiny je nevyhnutné hlásiť sa na grécko-cyperskom hraničnom poste a predložiť cestovný pas. Potom sa pešo prejde okolo hotela Ledra Paláce cez Zelenú líniu. Vziať si vozidlo akéhokoľvek druhu je zakázané. Na turecko-cyperskom hraničnom poste, na prvom poschodí, sa vyžiada denné vízum, ktoré sa vystavuje na osobitnom liste papiera, pretože pečiatka severného Cypru by znemožnila návrat do Cyperskej republiky. Úradnou rečou je tu popri turečtine angličtina, vzácnejšie i nemčina. Vedia výdajne víz dostanete informačný materiál o severnej časti Cypru. Hneď za tureckým hraničným postom stoja taxíky, človek si môže dohodnúť primeranú cenu za celodenný výlet, pripadne bude pokračovať pešo po hlavnej triede. Taxík, respektíve dolmus (zberný taxík) chytíte i neďaleko Kyrenia Gates a na Ataturkovom námestí. Na grécko-cyperský hraničný priechod sa treba dostaviť pred pevne stanovenou hodinou. Kto tú lehotu premešká, musí letieť domov cez Turecko! Oficiálne sa nesmie prinášať zo severu na juh nijaký nakúpený tovar. V severnej časti Cypru môžete takmer všade platiť eurami, americkými dolármi a britskými librami. Zmenárne menia devízy na tam platné turecké líry.

Recenzie hotelov / Strediská cestovného ruchu / Hotely

Bafra

Famagusta

Kyrenia / Girne

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com