Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - Last Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

Šport / Voľný čas

Šport

Cyprus síce nie je známy piesočnými plážami, ale more je krištáľovo čisté a neznečistené. Peší turisti sa môžu za samotou a krásnou krajinou vydať do hornatého vnútrozemia ostrova alebo na rozoklaný polostrov Akamas.

Vodné športy

Milovníci šnorchlovania a hĺbkového potápania si najviac užijú priezračných vôd mora okolo Cypru, ktoré sú ideálne pre podmorské fotografovanie. Teploty morskej vody dosahujú hodnôt medzi 16 a 27°C a umožňujú vám obdivovať podmorské útesy, preliačiny, kolónie koralov a zblízka si prezrieť morské sasanky a huby, exoticky sfarbené ryby a kôrovce. Pamätajte si, že odnášať akékoľvek starožitnosti z dna mora je kriminálnym činom a naopak ste povinní všetko, čo nájdete, ohlásiť miestnemu archeologickému múzeu. Centrá potápanie, kde vám ponúknu zapožičanie vybavenia aj inštruktáž, nájdete v Pafu, Coral Bay, Lakky (neďaleko Polis), Larnake, Limassole, Agia Napa a Protarase. Windsurfing a vodné lyžovanie sú k dispozícii na všetkých verejných i hotelových plážach vrátane možnosti zapožičať si vybavenia. Skúsení športovci sa iste vydajú za ideálnymi veternými podmienkami na mysy. V hlavných letoviskách možno tiež jazdiť na vodných skútroch alebo vyskúšať let na padáku ťahanom motorovým člnom. Jachtári nájdu vhodné prístaviská v Pafu, Larnake a Limassole.

Cyprus - Let na padáku ťahanom motorovým člnom

Golf

Golf síce nie je šport, ktorý by bol nejako zvlášť spájaný práve s Cyprom, ale na ostrove sa nachádzajú dve vynikajúce ihriská. Secret Valley neďaleko Afroditinho rodisko je, ako už názov naznačuje, skryté v krásnej lokalite. Ihrisko Tsada, severozápadne od Pafu, je tiež veľmi krásne. Obe ihriská majú 6 km a 18 jamiek. Pred hrou musíte predložiť potvrdenie (muži 28 hendikepov). Poplatky sú na európske pomery veľmi nízke. Bližšie informácie ohľadom oboch ihrísk získate na tel. čísle 2664-2774.

Prechádzky a turistika

Ideálnymi miestami pre pešiu turistiku je pohorie Troodos a polostrov Akamas, aj keď väčšine ľudí pripadajú trasy namáhavé, a to predovšetkým v lete. Terén skutočne bohvieako náročný nie je, v letných mesiacoch by sa mala túra i jej väčšia časť zvládnuť dopoludnia. No jar a v jeseni sú vhodnejšie túry rovinatým vnútrozemím, v lete pohorie Troodos. Ak sa chcete na túru vydať bez sprievodcu, bližšie informácie a mapy získate od Cyperskej turistickej organizácie. Ak pôjdete na polostrov Akamas, zastavte sa v kanceláriách v Pafu alebo Polis, ak idete do pohoria Troodos, informujte sa v Pano Platres. V každom prípade si však môžete v ktoromkoľvek informačnom stredisku požiadať o výtlačok výbornej brožúry Nature Trails, ktorá obsahuje informácie o sérii trás po celom ostrove. Na parkovisku pri Afroditiných kúpeľoch je v sezóne otvorená turistická kancelária, ktorá poskytuje podrobnosti o peších chodníkoch. Odtiaľ tiež vedú trasy na polostrov Akamas.

Náučné chodníky Afrodite a Adonis s informáciami o flóre a faune sú podrobne opísané v publikácii Nature Trails of the Akamas. Trekkingové výlety po polostrove Akamas organizuje cestovná kancelária Exalt Travel (tel. 2694 3803). Počas dobrodružných výletov sa s ňou pozriete do vyschnutých korýt, mesačnej krajiny kriedových náhorných plošín, k osviežujúcim vodopádom a úchvatnej rokline Avagas. Nie je potrebné, aby ste mali nejaké špeciálne skúsenosti. Postačí vám primeraný zdravotný stav a kvalitná športová obuv. Skúsení turisti túžiaci po dobrodružstve v horách Troodos sa môžu vydať na trasy začínajúce u lesníckej stanice Stavros tis Psokas severne od dediny Kykkos. Je tu aj mládežnícka ubytovňa, ktorú si budete musieť dopredu rezervovať (tel. 2633 5144). Menej náročné sú chodníky Atalante (12 km) a Artemis (7 km), ktoré vedú okolo vrcholu hory Olympos. Jednoduchá a pekná túra vedie ku Kaledónskym vodopádom.

Cykloturistika

Chcete sa vydať na výlet na horskom bicykli? Kopcov je na Cypre všade dosť a bicykel si môžete požičať vo všetkých hlavných letoviskách. Určite to stojí za to. Pripravte sa však na to, že hory sú vysoké a strmé a pri jazde do kopca sa poriadne zapotíte. Váš dopravný prostriedok toho bude tiež pravdepodobne veľa pamätať - ktovie, možno sa práve na vašom bicykli po ostrove pri krížových výpravách preháňal sám kráľ Richard Levie srdce. Pokiaľ si teda na cykloturistiku trúfnete, vydajte sa do zaujímavých lokalít v pohoriach Troodos a Pentadaktylos, na polostrove Akamas, okolo mysu Gkreko a v okolí Tillyrie, Pitsyllie a Karpasie. So sebou si vezmite veľa vody a v lete to neprežeňte. Ak vás kopcovitá krajina nepriťahuje, môžete sa uspokojiť s rovinatejšími cestičkami v blízkosti mora.

Cyprus - Cykloturistika

Zimné športy

Vleky vás dopravia na niekoľko zjazdoviek na kopci Olympos. Možné je aj bežkovanie. V závislosti na snehových podmienkach (ktoré sú väčšinou zlé) trvá lyžiarska sezóna zvyčajne od januára do začiatku marca. Jazdiť na Cyprus za snehom nemá zmysel, ale lyžovanie ráno a kúpanie v mori popoludní si v poslednej dobe získava stále viac priaznivcov.

Extrémne športy

Extrémnym športom by pre mnohých turistov starších ako 30 rokov mohla byť dovolenka v nočných kluboch v Agia Napa. Vzrušenie z nonstop zábavy môžete ešte posilniť pri bungee jumpingu na neďalekej pláži Nissi. Skáče sa z výšky 45 m. Podobným adrenalínovým športom je "slingshop" v Agia Napa - údajne najvyššia a najrýchlejšia jazda na svete. Záujemcovia o toto dobrodružstvo budú pripútaní a počas 1,3 sekundy vystrelení do výšky 100 m.

Voľný čas

Cyprus je aktívnym a živým miestom, kde okrem návštev historických zaujímavostí máte celý rad možností zábavy. Miestne nočné kluby sa radia k najhorúcejším v celom Stredomorí (Agia Napa je po Ibize najvyhľadávanejšou destináciou baviacej sa mládeže). Ak vás skôr zaujímajú tradície, môžete sa zúčastniť folklórnych festivalov v dedinách, alebo si dokonca vypočuť koncert alebo navštíviť divadelnú hru v antickom amfiteátri pod holým nebom.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com