Nikózia / Lefkosia | Larnaca | Limassol / Lemesos | Troodos | Paphos | Ayia Napa | Severný Cyprus | Famagusta | Kyrenia

Cyprus - Last Minute Dovolenka 2024!

Cyprus / Kypros / Zypern / Kipro / Chipre / Kypros / Chypre / Ciprus / Cipro / Chipre / Cipru / Cypern

Turistické informácie

Informácie

Pre slovenského turistu sú najdostupnejšie tie, čo poskytuje pražská Cyperská organizace cestovního ruchu, Budečská 36,120 00 Praha 2, tel. 222 253 097, fax 222 251 639, e-mail: cto.prague@volny.cz. Dostatočne podrobné mapy, plány miest a iné brožúry dostanete zadarmo v informačných kanceláriách Cyperskej centrály cudzineckého ruchu (Cyprus Tourism Organisation - CTO) na letiskách v Lárnake a Patose. Kanceláriu CTO má prakticky každé mesto.

Vstupné formality

Južný Cyprus po 1. máji 2004, keď vstúpili do EÚ obidve republiky Slovenská i Cyperská dovtedajšie formality ako cestovný pas platný najmenej tri mesiace (vízum sa vyžadoval na pobyt presahujúci tri mesiace) odpadli. Severný Cyprus: Cestovný pas, ktorý je na cestu do severného Cypru nevyhnutný, musí mať platnosť aspoň šesť mesiacov. Pečiatku severného Cypru by ste si mali dať na osobitný vkladaný list, inak by ste s tým pasom už nemohli do Grécka či Cyperskej republiky. Prichádza sa takmer vždy cez Turecko, informácie poskytujú cestovné kancelárie. Navštíviť južný Cyprus zo severného nemožno.

Colné predpisy

Dňom 21. decembra 2007, keď Slovensko vstúpilo do Schengenského priestoru, prestali jestvovať kontroly na spoločných hraniciach dvadsiatich štyroch štátov rozšíreného Schengenu a od konca marca 2008 i na letoch v rámci týchto štátov. Vstup do Schengenu nič nemení na povinnosti preukázať sa v prípade potreby platným cestovným dokladom. Pri ceste do Španielska musíte mať i naďalej platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Zatiaľ čo všetky cestovné pasy sú platné do času v nich uvedeného, platnosť občianskych preukazov bez strojovo čitateľných zón sa končí - v závislosti od dátumu ich vydania - najneskôr 31. decembra 2008. Voľnosť pohybu osôb cez vnútorné hranice Schengenského priestoru nie je absolútna, i po zrušení hraničných kontrol treba dodržiavať pravidlá vyplývajúce z predpisov daného štátu. Schengenské dohody nijako nemenia miestne obmedzenia týkajúce sa pravidiel cestnej premávky, ochrany prírody a krajiny či súkromného majetku. Rovnako sa v jednotlivých štátoch líšia predpisy stanovujúce okrem iného najvyššiu povolenú rýchlosť, tolerovanú hladinu alkoholu v krvi pri vedení motorových vozidiel, lehoty na prihlásenie k pobytu a podobne.

cestovne poistenie

Jazyk

Anglického Iťs greek to me (je to pre mňa španielska dedina) sa nemusíte báť. Prvým jazykom na juhu Cypru síce je gréčtina, no všetky ceduľky, väčšina jedálnych lístkov i ďalšie tlačoviny sú preložené prinajmenšom do druhého oficiálneho jazyka - angličtiny. Čoraz častejšie počuť i nemčinu, ale každého Cyperčana poteší, keď sa pokúsite o pár zdvorilostných fráz v jeho materinskom jazyku. Aj na severe sa hovorí okrem turečtiny väčšinou po anglicky alebo nemecky.

Čas

Na Cypre platí východoeurópsky čas (i letný), preto si Stredoeurópania musia posunúť hodiny vždy o hodinu dopredu.

Mena

Domácou menou na juhu je euro (€), ktoré má 100 centov. V obehu sú mince po 1, 2, 5, l 0, 20 a 50 centov, respektíve 1 či 2 eurá, a bankovky po 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. Na severe sa platí tureckými lírami (TL); vzhľadom na vysokú mieru inflácie odporúčame meniť len menšie sumy priamo na mieste.

Ako sa dostať z Cyperskej republiky do Severocyperskej tureckej republiky?

Jediným pre turistov možným hraničným priechodom z Cyperskej republiky do severného Cypru je checkpoint v Nikózii pri hoteli Ledra Paláce (Leof. Markou Drakou, západné staré mesto). Povolený je len jednodenný výlet, ktorý možno zopakovať nanajvýš raz. Podľa aktuálnej politickej situácie sa môže prekročenie hranice i zamietnuť. V čase od 8. do 13. hodiny je nevyhnutné hlásiť sa na grécko-cyperskom hraničnom poste a predložiť cestovný pas. Potom sa pešo prejde okolo hotela Ledra Paláce cez Zelenú líniu. Vziať si vozidlo akéhokoľvek druhu je zakázané. Na turecko-cyperskom hraničnom poste, na prvom poschodí, sa vyžiada denné vízum, ktoré sa vystavuje na osobitnom liste papiera, pretože pečiatka severného Cypru by znemožnila návrat do Cyperskej republiky. Úradnou rečou je tu popri turečtine angličtina, vzácnejšie i nemčina. Vedia výdajne víz dostanete informačný materiál o severnej časti Cypru. Hneď za tureckým hraničným postom stoja taxíky, človek si môže dohodnúť primeranú cenu za celodenný výlet, pripadne bude pokračovať pešo po hlavnej triede. Taxík, respektíve dolmus (zberný taxík) chytíte i neďaleko Kyrenia Gates a na Ataturkovom námestí. Na grécko-cyperský hraničný priechod sa treba dostaviť pred pevne stanovenou hodinou. Kto tú lehotu premešká, musí letieť domov cez Turecko! Oficiálne sa nesmie prinášať zo severu na juh nijaký nakúpený tovar. V severnej časti Cypru môžete takmer všade platiť eurami, americkými dolármi a britskými librami. Zmenárne menia devízy na tam platné turecké líry.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty / bedekre: | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Mallorca.sk | Malorka.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | FreeJob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o destinácii Cyprus!

Online kníhkupectvo BUX.sk

cyprus

Copyright © 2000 - 2024, Cyprus.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com