Vyvarujte sa nasledujúcich chýb!
Na dovolenku sa tešíme, pobyt v zahraničí však môže priniesť aj viacero problémov. Radi upozorňujeme dovolenkárov na najčastejšie chyby, ktoré komplikujú už samotný odchod, a tiež na chyby, ktorých sa dopúšťajú už počas rekreácie. Vyše milióna občanov SR každoročne vycestuje za dovolenkami do zahraničia. Väčšina z nich s cestovnými kanceláriami, ostatní samostatne. Jedni aj druhí robia chyby, ktoré im dokážu dni oddychu znepríjemniť.
1. Výber dovolenky na poslednú chvíľu
Prekvapujúco najčastejším problémom je, že si ľudia nechávajú rezerváciu pobytu na poslednú chvíľu. Potom sú donútení vybral si dovolenku už len z veľmi obmedzenej ponuky. Týka sa to napríklad turistov, ktorí majú obľúbené lokálny alebo cestujú s deťmi v skupine viacerých osôb. V prípade, že plánujete dovolenku iba v dvojici a nezáleží vám na tom, ktoré miesto navštívite, sú pre vás ideálne ponuky last minute zájazdov.
2. Neplatné cestovné doklady
Je zarážajúce, koľko dovolenkárov si pred vycestovaním neskontroluje. či sú ich doklady ešte stále platné. Vybavenie nového dokladu bežne trvá 30 dní. Všetky cestovné doklady si navyše pred cestou skopírujte a kópie dobre uschovajte. V prípade ich straty totiž dokážu kópie výrazne urýchliť celý proces vybavovania nových dokladov.
3. Odjazd bez cestovného poistenia
Odjazd bez cestovného poistenia by si mal každý dobre premyslieť. Vhodné je zabezpečiť si aspoň poistenie liečebných nákladov, cena základného poistenia sa pohybuje už od 0,70 eura na detí. Táto poistka vám pritom môže ušetriť až stotisícové náklady za ošetrenie u lekára či pobyt v nemocnici. Každý by si mal individuálne zvážiť aj možnosti doplnkového pripoistenia. Pri cestách do zahraničia sa oplatí aj poistenie batožiny, zodpovednosti za škodu alebo poistenie opustenej domácnosti. Pre milovníkov adrenalínových zážitkov je nevyhnutná úrazová poistka.
4. Nedostatočná finančná rezerva
Vhodné je počítať s väčšou finančnou rezervou, či už v hotovosti alebo na bankovom účte. Napríklad viaceré autopožičovne v dovolenkových destináciách často požadujú garanciu platobnou kartou. Je preto potrebné mať na účte dostatočný objem finančných prostriedkov, ktoré si autopožičovňa počas výpožičky zablokuje. Pred dovolenkou v zahraničí si preto vždy skontrolujte, či má vaša platobná karta medzinárodnú platnosť. Praktickým pomocníkom sú cestovné šeky, tie vám vymenia v bankách, zmenárňach či na recepciách hotelov.
5. Zabudnuté lieky či dokumenty
Vážne problémy môžu spôsobiť zabudnuté lieky na predpis. Najdôležitejšie sú, samozrejme, doklady, letenky, cestovné lístky a potrebné dokumenty. V batožine by vám nemala chýbať ani riadne vybavená lekárnička, a to nielen s bežne užívanými liekmi, ale aj liekmi proti bolesti, tráviacim problémom či alergiám. Pokiaľ letíte k moru, nezabudnite si prípravky s obsahom panthenolu na spálenú pokožku.
6. Nezabezpečený byt
Nezabúdajme, že po odchode na dovolenku nechávame prázdny byt alebo dom. Častou chybou bývajú zatiahnuté závesy na oknách, ktoré môžu byť signálom, že v byte nikto nie je. Zároveň nie je vhodné spomínať na verejných miestach alebo sociálnych sieťach, že máte v pláne stráviť niekoľko dní v zahraničí. Aj plná schránka môže prezradiť neprítomnosť. Náhradný kľúč dajte zodpovednému susedovi alebo príbuzným. Môžete si zriadiť poistenie opustenej domácnosti.
7. V zahraničí bez pomoci
Uložte si do telefónu číslo asistenčnej služby, ktorá je často ponúkaná v rámci cestovnej poistky, alebo číslo svojho delegáta. Zároveň je vhodné zistiť si v danej krajine telefónne čísla ambulancie, polície, hasičov alebo tieňovej linky. Aby ste mohli v zahraničí telefonovať, nezabudnite si včas aktivovať roaming. V prípade núdze, napríklad pri strate pasu alebo nehode, môže pomôcť telefónne číslo na slovenské veľvyslanectvo či konzulát. Potrebné kontakty sú na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.
Zdroj: Hospodárske noviny – špeciálna príloha LETNÁ DOVOLENKA – jún / 2012, str. 11