História / Dejiny

Historické pozadie

Dovolenka na Cypre nie je len o slnku a mori, ale aj o poznávaní jeho bohatého historického dedičstva. Ostrov Cyprus má fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do staroveku. Prvá zmienka o ostrove pochádza už zo starovekých bájí. Podľa legendy sa na Cypre z morskej peny zrodila grécka bohyňa lásky a krásy Afrodita. Vďaka svojej strategickej polohe hral Cyprus dôležitú úlohu v histórii stredomorských civilizácií. Bol súčasťou niekoľkých ríší, vrátane Asýrie, Egypta, Ríma, Byzancie a Arabskej ríše.

Význam mena a ťažba medi

Názov Cyprus pochádza z gréckeho slova „Kypros“, čo znamená meď. Už v 3. tisícročí pred n. l. boli na Cypre objavené bohaté náleziská medenej rudy, ktoré zásobovali celé východné Stredomorie. Medená ruda bola dôležitým exportným artiklom a významne prispievala k hospodárskemu rozvoju ostrova.

Križiacke výpravy a stredovek

V 12. storočí zasiahli do dejín Cypru križiaci. Počas tretej križiackej výpravy v rokoch 1191-1489 tu existovalo Cyperské kráľovstvo, ktoré založil anglický kráľ Richard I.. V roku 1489 bol Cyprus predaný Benátkam a v roku 1571 dobyli ostrov Turci, čím sa Cyprus stal súčasťou Osmanskej ríše.

Britská nadvláda a nezávislosť

Od začiatku 19. storočia začal medzi obyvateľstvom ostrova postupne narastať grécky nacionalizmus a túžba spojiť ostrov s Gréckom. V roku 1878 sa Cyprus dostal pod britskú správu, pričom táto dohoda zaručovala platbu dane Osmanskej ríši. V roku 1960 po dohode medzi Veľkou Britániou, Gréckom, Tureckom, cyperskými Grékmi a Turkami bola vyhlásená nezávislosť ostrova. Nezávislosť však nemala dlhé trvanie, pretože už v roku 1963 vypukla občianska vojna medzi miestnymi Grékmi a Turkami.

Rozdelenie ostrova

Situácia sa na krátku dobu upokojila po príchode síl OSN, ale v roku 1974 došlo k invázii tureckej armády, ktorá obsadila severnú časť ostrova vrátane miest Kyrénia, Famagusta a Nikózia. Tento konflikt vyústil do presídlenia približne 200 tisíc cyperských Grékov. V roku 1985 bola na severnom Cypre vyhlásená Severocyperská turecká republika, ktorú uznalo len Turecko.

Pokus o zjednotenie

V roku 2004 prebehlo referendum o zjednotení ostrova, ktoré by umožnilo vytvorenie zjednotenej Cyperskej republiky a následne aj jej vstup do EÚ. Pre zjednotenie hlasovalo 65 % obyvateľov severnej tureckej časti ostrova, avšak proti sa postavilo 76 % obyvateľov gréckej časti Cypru. Ostrov je tak dodnes rozdelený na dva štáty a iba grécka časť Cypru sa v roku 2004 stala členom EÚ. Hraničná čiara, tzv. Green Line, prechádza naprieč celým ostrovom v dĺžke 180 km a strážia ju ozbrojení príslušníci grécko-cyperskej Národnej gardy, vojaci turecko-cyperskej a tureckej armády a vojská OSN a to vrátane slovenského kontingentu.

Historické medzníky Cypru

Prvé osídlenie a bronzová doba

Prvé stopy osídlenia na Cypre pochádzajú z obdobia 7000 – 6000 pred n. l. z neolitickej kultúry, napríklad v lokalite Chirokitía. V 3. tisícročí pred n. l. vstupuje Cyprus do bronzovej doby a začína ťažba medi, ktorá výrazne ovplyvnila obchod a medzinárodný vplyv ostrova.

Klasické obdobie a rímska nadvláda

V 1. tisícročí pred n. l. bol Cyprus rozdelený na deväť mestských kráľovstiev, ktoré boli pod vplyvom Asýrčanov, Egypťanov a Peržanov. V roku 294 pred n. l. sa Cyprus dostal pod nadvládu Ptolemaiovcov po rozpade ríše Alexandra Veľkého. V roku 58 pred n. l. sa Cyprus stal rímskou provinciou a v roku 45 n. l. po ostrove cestoval apoštol Pavol, ktorý zakladal prvé kresťanské obce.

Byzantská a arabská éra

V roku 431 Efezský koncil potvrdil autokefáliu (nezávislosť) Cyperskej cirkvi. V rokoch 649-964 prebiehali arabské nájazdy, ktoré plienili a ničili antické miesta i rané kresťanské stavby. V roku 964 sa Cyprus znovu dostal pod byzantskú nadvládu.

Križiacke výpravy a stredoveké kráľovstvo

V roku 1184 sa vlády nad ostrovom zmocnil Izák Komnenos, no v roku 1191 počas tretej križiackej výpravy dobyl Cyprus Richard Levie srdce. Ostrov sa stal sídlom Rádu templárov a neskôr Rádu johanitov, ktorí tu vybudovali križiacke pevnosti a gotické katedrály. V roku 1489 sa Cyprus dostal pod benátsku nadvládu.

Osmanská a britská nadvláda

V roku 1570 dobyli Cyprus Turci pod vedením Lala Mustafa Pasha, čím sa na ostrove rozšíril islam. V roku 1878 prešla správa Cypru na Veľkú Britániu, ktorá výrazne zlepšila infraštruktúru ostrova.

Moderná história

V roku 1955 začal Zväz Cyperských bojovníkov za slobodu (EOKA) ozbrojený boj proti britskej koloniálnej moci. Cyprus získal nezávislosť v roku 1960 a prvým prezidentom sa stal Makarios III.. Občianska vojna medzi gréckymi a tureckými Cyperčanmi vypukla v rokoch 1963-1964. Po invázii tureckých jednotiek v roku 1974 bola na severe ostrova vyhlásená Severocyperská turecká republika.

Geopolitická situácia a súčasný stav

Rozdelenie ostrova trvá…

Od roku 1974 je Cyprus rozdelený na dve časti: južnú grécku časť, ktorá je medzinárodne uznávaná ako Cyperská republika, a severnú tureckú časť, uznávanú len Tureckom ako Severocyperská turecká republika. Tento stav pretrváva dodnes, pričom tzv. Green Line je demarkačnou líniou medzi týmito dvoma oblasťami. Vyhliadky na zjednotenie ostrova pod jednu správu sú nateraz slabé.

Členstvo v Európskej únii

Cyperská republika sa v roku 2004 stala členom Európskej únie. Obyvatelia severnej časti ostrova však stále žijú v politickej izolácii, aj keď sa pre nich otvorili určité možnosti pohybu a spolupráce s juhom.