Fakty / Zemepis

Základné informácie o Cypre

Hlavným mestom Cypru je Nikózia, ktorá je nielen politickým, ale aj kultúrnym a hospodárskym centrom ostrova. Rozloha ostrova Cyprus je 9 251 km², čím sa radí medzi tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori, hneď po Sicílii a Sardínii. Ostrov leží v severovýchodnej časti Stredozemného mora, asi 64 km južne od Turecka a 772 km juhovýchodne od Grécka.

Obyvateľstvo a územné rozdelenie

Na Cypre žije približne 900 tisíc obyvateľov, pričom 78 % z nich tvoria cyperskí Gréci a 18 % cyperskí Turci. Ostrov je politicky rozdelený na dve hlavné časti: Cyperská republika (grécky Kipriakí Dimokratia, turecky Kibris Cumhuriyeti) zaberá južné dve tretiny ostrova s rozlohou 5 896 km², zatiaľ čo Severocyperská turecká republika (Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti) pokrýva severnú tretinu ostrova s rozlohou 3 355 km². Okolo 3 % územia sú britské vojenské základne a 3 % územia zaberá ochranné pásmo, v ktorom operujú vojenskej jednotky OSN – UNFICYP). Rozdelený status ostrova odráža jeho komplexnú historickú a politickú situáciu.

Dôležité mestá ostrova

V južnej gréckej časti ostrova nájdete mestá ako Nikózia (Lefkosia), Limassol (Lemesos), Larnaka (Larnaca) a Pafos (Paphos). Severná turecká časť zahŕňa mestá Famagusta (Ammochostos), Morphou (Morfou) a Kyrenia (Keryneia).

Mena, jazyky a náboženstvo

Oficiálnou menou na celom ostrove je euro (EUR). Úradnými jazykmi sú gréčtina v gréckej časti a turečtina v tureckej časti. Väčšina obyvateľov však hovorí aj anglicky, čo značne uľahčuje komunikáciu pre turistov a návštevníkov. Grécki Cyperčania sa hlási ku gréckej pravoslávnej cirkvi, tureckí Cyperčania k islamu.

Geopolitická situácia

Cyprus sa nachádza na strategickej križovatke medzi Európou, Áziou a Afrikou, čo historicky prispelo k jeho bohatému kultúrnemu dedičstvu a významu. Ostrov je rozdelený na južnú „grécku“ časť a severnú „tureckú“ časť, čo z neho robí miesto dvoch kultúr, dvoch náboženstiev a dvoch jazykov. Tento status je dôsledkom historických udalostí, vrátane tureckej invázie v roku 1974, ktorá viedla k súčasnému rozdeleniu ostrova.

Demografia a administratívne členenie

Na celom ostrove žije približne 900 tisíc obyvateľov, pričom na území kontrolovanom vládou Cyperskej republiky žije asi 770 tisíc ľudí a na okupovaných územiach približne 88 tisíc obyvateľov. Nikózia, hlavné mesto, má približne 200 tisíc obyvateľov a je taktiež rozdelená na cyperskú a tureckú časť.

Klíma a počasie

Cyprus sa vyznačuje miernym stredomorským podnebím s prevahou slnečných dní. Od júna do septembra sa priemerná denná teplota pohybuje okolo 32 °C, zatiaľ čo od decembra do februára klesá na príjemných 16 °C. Na jar a na jeseň je teplota vzduchu okolo 25 °C, čo je ideálne pre turistov, ktorí preferujú miernejšie podmienky.

Ekonomika a turizmus

Turizmus je jedným z hlavných pilierov cyperskej ekonomiky. Cyprus má preto významné príjmy z turizmu. Ostrov je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou vďaka svojim krásnym plážam, historickým pamiatkam a vynikajúcej kuchyni. Dovolenka na Cypre dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších turistov, pričom ponúka širokú škálu ubytovacích možností od lacných hostelov až po luxusné rezorty. Kto ju nechce mať organizovanú cez CK, môže ostrov objavovať po vlastnej osi.

Tradičná kuchyňa a miestne špeciality

Cyprus je známy svojou vynikajúcou kuchyňou. Medzi najznámejšie miestne špeciality patria dezerty ako baklava a lokum, výborné vína a lahodné nápoje. Miestne reštaurácie ponúkajú bohatý výber tradičných jedál, ktoré sú zárukou nezabudnuteľného gastronomického zážitku.

Politický a právny status

Od 1. mája 2004 je Cyprus členom Európskej únie, čo prináša mnohé výhody pre občanov EÚ. Občania Európskej únie nepotrebujú na vstup na územie Cypru vízum. Platnými cestovnými dokladmi sú diplomatický pas, služobný pas, cestovný pas, námornícka knižka, cestovný preukaz alebo občiansky preukaz.

Elektrické napätie a časové pásmo

Elektrické napätie na Cypre je štandardne 240 V alebo 50 Hz. Pre používanie elektrických prístrojov je potrebný adaptér, ktorý je možné zakúpiť v obchode alebo požičať v hoteli. Časové pásmo na Cypre je o hodinu viac ako stredoeurópsky čas, čo treba zohľadniť pri plánovaní cestovania.

Pracovné príležitosti

Pre tých, ktorí majú záujem pracovať na tomto krásnom ostrove, je k dispozícii množstvo pracovných príležitostí v rôznych odvetviach, najmä v turistickom a služobnom sektore. Informácie o pracovných príležitostiach na Cypre môžete nájsť napríklad na stránke https://www.freejob.sk/index.php?id=praca-na-cypre.